NEMZETI MINTATERV KATALÓGUS 2020
CSALÁDI HÁZ MINTATERVEK ÉPÍTÉSZETI ÖTLETPÁLYÁZATA
2. KALÁKÁBAN MEGÉPÍTHETŐ CSALÁDI HÁZAK
Eredmény: MEGVÉTEL

. . . . .


Tervezők:
GYERGYÁK JÁNOS DLA
BORSOS ÁGNES DLA
SZAUTER DANIELLA

. . . . .


Látványterv:
HOHMANN ÁKOS DLA
KOVÁCS ATTILA

. . . . .


Tervezés éve:
2019

. . . . .


Bevezetés

Jelen pályázati anyagban Magyarország falusias karakterét meghatározó épülettípus, az oldalhatáron hosszan elnyúló épületek kalaka, azaz közösségi munkavégzésben történő „újragondolásával” foglalkoztunk. Munkásságunk során többször kaptunk megbízást ilyen épületek átépítésére, vagy olyan újépítésű épületek tervezésére melyek tisztelve a hely szellemét hasonló tömeg és formavilágban valósultak meg, azonban ezek „kétkezi” munkával való előállítása komoly kihívásokat rejt magában napjaink nyakatekert jogszabályi környezetében (mely jelenleg minden értelmezésével szinte ellehetetleníti a kalákában történő munkavégzést). A közösségi munka végzésest ezen kívül tovább nehezíti az a tény hogy a kétkezi „termelés”, építés egyre kevésbé része életünknek így az építési munkák elvégzéséhez szükséges tudás hiánya is komoly nehézségeket rejt magában a kalakaban történő építkezés kapcsán.

Tervünk során törekedtünk a szerkezetek, formák egyszerűségétre miközben létrehozunk olyan átmeneti tereket amik a belső és a külső terek közti kapcsolatokat megteremtik.


A terv foglalkozik napjaink szociális és gazdasági kérdéseivel is; az ingatlanárak rendkívüli emelkedése és az drasztikusan öregedő társadalom mellett a több generációs együttélés lehet az az életforma ami a régi típusházak nagy volumenének új impulzust adhat azok megújítására létrehozva nagyszülők, szülők és gyerekek, azaz a „nagy család” újfajta környezetét (választott családmodel:szülők+3 gyermek + nagyszülők), mely visszatalál a természethez, a külső tér értékeihez egy újfajta fizikai környezeti keretrendszert használva.


Megjegyzés: A pályázathoz a kiadott tervet használtuk fel.


Tér- és funkció kapcsolatok

A kiadott típusterv kompakt formáját nem kívántunk markánsan megváltoztatni a környezetbe való illeszkedést szem előtt tartva. Az épület oldalkert felől egy új „átmeneti tér” zónát kapott, mely az utca felől a bejárati zónát, majd egy belső teret, az előteret rejti, míg a hátsó zónában a kerttel való kapcsolódás szerepét tölti be.

A belső térben a jól működő rendszert a lehetőségekhez mérten a vizesblokkok újragondolásával, illetve egy új háztartási helyiség és kamra kialakításával tettük teljessé.

Az épület a hátsó részén, az átmeneti tér kiszélesítésével az épület egy nagyobb méretű fedett terasszal bővül, melyhez közvetlenül kapcsolódik az új bővítmény a nagyszülő/nagyszülők lakótere.


Építészeti megjelenés

Az építészeti megjelenést tekintve a ház tömege és megjelenése csekély mértékben változik meg, átalakítása mértéktartó és illeszkedő. A földszintes tömegszerkesztést megtartottuk az utcával merőleges nyeregtetőt létrehozva (padlástérrel). Az épület oldalsó bővülte lapostetős kialakítású, mely egy belső teret rejt magába (előtér) illetve hosszan elnyuló, átforduló átmeneti, fedett térként funkcionálva köti össze a meglévő és a tervezett új épülettömeget. A bővítmények az oldal- és a hátsókert irányában visszafogottan, a meglévő, tradicionális formálást megtartó, fő épülettömeget tisztelve jelennek meg.


Családmodell

A korábban leírtakhoz hasonlóan tervünkben napjainkban tapasztalható gazdasági és szociális kihívásra kerestünk választ, mely során olyan fizikai kereteket fogalmaztunk meg amiben a szülők, az egyre „divatosabb” 3 gyermek és nagyszülők együtt alkotnak egy családot, lakóközösséget.


Környezethez való illeszkedés

Az épület utcaképet tekintve csekély mértékben változik: megjelenése, szerkesztése kissé „kibillen”, elveszíti jellemzően szimmetrikus kialakítását (nyílászárók, tetőforma valamint a csekély mélységű oldalirányú bővítmény hatására), azonban tömege, volumene csak kisebb mértékben növekszik meg, mely a jellemzően falusi környezetben megfelelően képes illeszkedni a kialakult utcaképhez.

Az épület javasolt anyaghasználata követi a tradicionális magyarországi anyag- és színhasználatot (fehér illetve földszínek alkalmazása valamint natúr fa megjelenése).


Egyéb megjegyzések:
Alkalmazott anyagok és szerkezetek:

Az épület bővítéséhez az alapozás vasbeton szerkezetekkel, a felmenő falazatok 50,0cm összevastagságú kerámia és szálas hőszigetelésből készül. A lapostetős oldalirányú bővítmény fa szerkezettel kerül kialakításra fémlemez fedéssel (táblás rendszer) míg az új tetőszerkezet egyszerű kötésű, előregyártott rendszerrel készül.


Fenntarthatóság:

Az épület tartószerkezeti fesztávjai, tájolásának sokszínűsége, zöldtetős kialakítása, valamint a megújuló energiák egyéb lehetőségeinek könnyű adaptálásával valamint átmeneti terek alkalmazásával (azok árnyékolásával) illetve az a lakótér állandó használatával (nincsenek veszteségek) az épület fenntarthatósága kiemelkedő.


Akadálymentesség:

Az épület bemutatott változata jelen helyzetben nem teszi lehetővé teljes mértékben az akadálymentes használatot , de kevés átalakítással alkalmas ilyen jellegű használatra is.


Bűnmegelőzési szempontok:

Az építészeti bűnmegelőzési alapelvei és módszerei is alkalmazásra kerültek a tervezés során. Az állandó többgenerációs kialakítással a természetes felügyelet, a terek egymástóé való elválasztása illetve a fenntartott, és tervezett, szépen fenntartott, átlátható udvar/kert olyan környezetet teremt ahol a bűnelkövetés lebukásának veszélye magas.